„Szaleństwo Majki Skowron”

  Obejrzyj CAŁY SERIAL:
 1. Ariel
 2. Zasadzka
 3. Mirabelle
 4. Alarm na jeziorze
 5. Wyspa
 6. Kłusownik
 7. Zaufanie
 8. Śledztwo
 9. Powroty
Temat serialu jest stary jak świat (konflikt pokoleniowy między rodzicami i dziećmi) i był powielany w niezliczonej ilości książek, filmów i innych seriali. A jednak „Szaleństwo Majki Skowron”, pomimo upływu kilkudziesięciu lat od jego powstania, nadal jest jednym z najpopularniejszych seriali dla młodzieży i nie tylko.
Córka dyrektora Zakładu Chemicznego oraz syn komendanta posterunku Milicji buntują się przeciw „hegemonii rodzicielskiej” i ogólnie przeciw „życiu dorosłych”.
Źródła przyczyn konfliktów w obu rodzinach są jednak różne. Majka ucieka z domu na znak protestu wobec - jej zdaniem - konformistycznej postawy ojca, który jako dyrektor zakładu boi się on zawodowego ryzyka. Natomiast Ariel, który pomaga Majce ukrywać się na Mazurach, ma ojcu za złe romans z miejscową lekarką, co - z braku matki - jest mu trudno zaakceptować. Konflikt między synem i ojcem pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy ojciec wszczyna śledztwo przeciwko kierownikowi miejscowej Spółdzielni Rybackiej, którego Ariel uważa za uczciwego człowieka...
Podobna sytuacja rodzinna obojga bohaterów zbliża ich do siebie. Między Majką i Arielem rodzi się uczucie i nagle świat przestaje być tak prosty, jak im się dotąd zdawało. Uświadamiają sobie jego skomplikowanie i to, że nie zawsze przecież muszą mieć rację.

Wbrew tytułowi główną postacią serialu jest Ariel. Jego portret psychologiczny był dla reżysera sprawą zasadniczą. Wszystkie zdarzenia widziane są z jego perspektywy. Oprócz psychologii nie zabrakło w serialu również wątków kryminalnych, elementów komedii i melodramatu. Miłość łączącą bohaterów Jędryka pokazał jako uczucie liryczne, delikatne i subtelne, niemal pozbawione podtekstu erotycznego. Romantyczny związek Majki i Ariela podkreśla jeszcze piękno mazurskich krajobrazów, gdyż zdjęcia kręcono w okolicach Mikołajek, Pisza, Tałt, Olsztyna i jeziora Łuknajno - rejonach, zdaniem reżysera, „czystych, nie skażonych przemysłem”.


Na podstawie powieści Aleksandra Minkowskiego pod tym samym tytułem.


Produkcja: 1976
Premiera TV: 2 wrzesień 1976

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
"Ariel"

Majka Skowron; rola dubbingowana przez Inez Fichnę

Henryk, komendant, ojciec "Ariela"

doktor Ala Badowska

zegarmistrz

sierżant Kuziak

sekretarka Liwicza

Liwicz, kierownik spółdzielni rybackiej, ojciec Bogdana

Bogdan Liwicz

Liwiczówna

alkoholik Bendek

dyrektor Skowron, ojciec Majki

aptekarz

chłopak z Radomia

kompan Bendka

i inni
KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW

Dubbing:
Majka Skowron; rola Zuzanny Antoszkiewicz; nie występuje w napisach

kapitan statku wycieczkowego; odcinki: 7; nie występuje w napisach


Notatki:
W napisach brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.
Początkowo serial miał nosić tytuł „Mazury” jednak ostatecznie reżyser postanowił pozostać przy tytule oryginalnym.
Premiera serialu nastąpiła w ramach telewizyjnego magazynu dla dzieci i młodzieży „Ekran z bratkiem”.


IMDb (j.angielski)
Wikipedia (j.polski)


03.180105

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz